A-CRAY

A-Cray is one of the most known Czech DJs and producers. Every DnB head should know his world-famous banger ‘Stomper’ from 2014. Since beginning his music production journey at the age of 15, he has successfully signed to labels such as Neodigital, Titan or Eatbrain. He also managed to release a vinyl on legendary Citrus Recordings. You can definitely feel the power and aggressiveness from his tracks, but nowadays you could be surprised with melodic additions in his pieces.

His father, who was writing Techno and performing as a DJ, was his inspiration to get into music. Back then, A-Cray as a young aspiring DJ in his hometown Slaný near Prague, joined the crew Touch The Jungle. Since then he has played alongside the headliners from all over the world. His tunes have been performed by big players by the likes of Knife Party or Andy C. His music or live DJ sets usually sit somewhere between neuro and a techy sound which you can expect because of his roots.

A-Cray was there when the darkness started to emerge and now it finally absorbed him, so he became a part of the Darkshire collective.

A-Cray je jedním z nejznámějších českých DJs a producentů. Jeho světoznámý banger ‘Stomper’ z roku 2014 zná snad každý fanoušek DnB. S hudební produkcí začal už v 15 letech a kromě zářezů na Neodigital, Titan nebo Eatbrain se mu povedlo vydat vinyl na legendárním labelu Citrus. Z jeho tracků je rozhodně cítit agresivita, avšak poslední dobou vás v jeho tvorbě mohou překvapit i melodické prvky.

K hudbě ho přivedl otec, který skládal Techno a vystupoval jako DJ. A-Cray se tedy ve Slaném, odkud pochází, už jako mladý a nadějný DJ přidal ke crew Touch The Jungle. Postupem času si zahrál po boku headlinerů z celého světa a jeho tracky hráli i např. Knife Party a nebo Andy C. Jeho skladby i live sety jsou nejčastěji na pomezí neuro a techy zvuku, což s ohledem na jeho kořeny jen těžko překvapí.

Když se temnota začala šířit, A-Cray byl u toho. Až teď ho konečně pohltila, a tak se stal součástí kolektivu Darkshire.