COCKROACH

Cockroach is one of the best CZ/SK Neurofunk DJs, born in Dolný Kubín, Slovakia and currently situated in Prague, Czech Republic. He delivers what the crowd wants to hear, that’s why he was awarded best DJ in Czech & Slovak Bass Awards – 3rd (2017), 2nd (2018, 2021), 1st (2019, 2020) In his sets you can always expect fast mixing, a lot of energy and unique selection made of old classics and fresh unreleased bangers. 

At the age of 17, he immersed himself into the scene where he developed a passion for all genres of DnB and electronic music in general. After winning many DJ contests, joining the Drumatch crew and organizing Toxicbass parties he became a Methlab resident DJ for Slovakia. Cockroach supported many big names and performed across Europe. In 2022 he joined the Darkshire collective which is one to look out for in the dark future.

Cockroach je jedním z nejlepších CZ/SK Neurofunk DJs. Narodil se v Dolním Kubíně na Slovensku, nyní působí v Praze. Jeho sety jsou nabité tvrdým Drum & Bassem a přesně to chtějí ravers slyšet. Není tedy divu, že byl několikrát oceněn jako DJ roku v Czech & Slovak Bass Awards – 3. místo (2017), 2. místo (2018, 2021), 1. místo (2019, 2020). V jeho rychlých a precizních mixech plných energie můžete očekávat unikátní selekci vytvořenou ze starých klasik či čerstvých nevydaných bangerů.

V 17 letech se ponořil do hudební scény, kde ho pohltila vášeň ke všem žánrům DnB a elektronické hudbě. Po výhře v mnoha DJ contestech začal pořádat akce Toxicbass, stal se členem Drumatch crew a rezidentním Methlab DJem pro Slovensko. Cockroach se objevil na plakátech vedle spousty velkých jmen a zahrál si po celé Evropě. Nyní se stal součástí kolektivu Darkshire a připravuje se na své další toulky Evropou.