SLWDWN

Despite his ‘Generation Z’ alias, he doesn’t plan to slow down anytime soon. Since his first releases in 2019 at Invasion Recordings, T3K Recordings and Watchout Music, he has formed his own heavy-deep, modern and futuristic sound inspired by artists like IMANU, ABIS or Synergy.

During the global pandemic, SLWDWN has worked on his own signature sound that has turned a lot of heads within the Drum and Bass scene. He teamed up with Freshney (UK) and their collaboration ‘Fall’ was released on Sinful Maze Recordings and made it to the Blackout Music Youtube channel as one of the last non-Blackout releases. He proved his skills in music production with his pieces on Impact Music and Surveillance Music. His free downloads Microdose, Until Midnight or Remix of Screamarts – Get Physical are well worth checking out.

His dark side led him to the clutches of Darkshire Collective, there is no way out.

Talentovaný DJ a producent, který se i přes význam jeho uměleckého jména rozhodně nechystá zpomalovat. To je SLWDWN. Jeho typický těžce hluboký, moderní a futuristický zvuk, inspirován umělci jako IMANU, ABIS nebo Synergy, se objevil už v jeho prvních releasech roku 2019 na Invasion Recordings, T3K Recordings a Watchout Music.

Během globální pandemie SLWDWN pečlivě pracoval na svém zvuku a dával o sobě pravidelně vědět novými releasy. Stal se také součástí Sinful Maze Recordings, kde vydal například spolupráci s názvem ‘Fall’ s Freshney (UK) a která se později dostala jako jedna z mála skladeb jež nevydalo samotné vydavatelství Blackout na Blackout Music Youtube channel. Jeho tvorba se dostala i na labely jako Impact Music a Surveillance Music, čímž se definitivně potvrdily jeho schopnosti na poli kvalitní hudební produkce. Za zmínku stojí i free downloads Microdose, Until Midnight či remix na Screamarts – Get Physical.

Jeho temná strana ho zavedla do spárů kolektivu Darkshire, v rámci kterého bude nadále pokračovat ve své úspěšné dráze producenta.