NOTEQUAL

A producer trio from Košice, Slovakia known in the world of Drum & Bass for delivering fresh and techy sound from the deep space. Their pieces are also rated by international artists, and they appear regularly on online platforms such as NOISIA Radio. The project has existed since 2016 when the producers Absu, Proxer and Longman decided to fuse their minds and create Notequal. Each of them has a different musical taste and brings something distinct to the table. 

Their first official release was signed in 2020 on Delta 9 Recordings which started their journey. Later on this year they released 3 EPs on Watchout Music, Hyperactivity Music and none other than Sinful Maze Recordings where they had their most success, with their EP ‘Diving’. 

Now they are diving into the depths with Darkshire Collective and their adventure continues.

Projekt Notequal založili producenti Absu, Proxer a Longman roku 2016. Toto producentské trio z Košic je ve světě Drum & Bassu známé svěžím techy zvukem z hlubokými basovými linkami. Jejich tvorby si váží i světoví producenti, a tak se pravidelně objevuje například na NOISIA Radiu. Každý z projektu má trochu jiný hudební vkus a tak společně přináší opravdu originální zvuk. 

První oficiální release vyšel Notequal v roce 2020 na Delta 9 Recordings. Později v tomto roce vydávají 3 EP na Watchout Music, Hyperactivity Music a také na Sinful Maze Recordings, kde vydávají zatím své nejúspěšnější EP ‘Diving’. 

Nyní se potápí do hlubokých vod v rámci kolektivu Darkshire a jejich dobrodružství bude nadále pokračovat.