SHMIDOO

A DJ, a producer, a weapon of mass destruction, a man to whom no boundaries of musical genres are sacred, and he is not afraid to mix almost anything into his Drum and Bass sets. That’s Shmidoo! Ever since he started djing in 2006, he has always tried to differentiate himself and find his signature style, as well as in his graphic design and music production. His remix of ‘QO & Trilo – Push It To The Limit’ (Hoofbeats Music) became a hit, so it’s no wonder that it is played by world-famous DJs and appeared in Gancher & Ruin Top 10 on Beatport.

He transformed the term ‘crossbreed’ into his own image. In his sets, along with elements of the classic hard Drum and Bass or Neurofunk, appear elements of Hardcore, Hardstyle, Happy Hardcore, Mainstream DnB, but also K-pop, 90’s Disco or Dark Country.

Shmidoo is undoubtedly a core member of Darkshire origins… Keep Your Core Hard!

DJ, producent a zbraň hromadného ničení. Člověk kterému nejsou svaté žádné hranice hudebních žánrů a do svých Drum and Bassových setů se nebojí přimíchat takřka cokoliv. Tak by se dal definovat Shmidoo. Už od roku 2006, kdy začal s djingem, se vždy snažil odlišit a najít si svůj nezaměnitelný rukopis, stejně jako v tvorbě grafického designu a hudební produkci. Jeho remix na ‘QO & Trilo – Push It To The Limit’ (Hoofbeats Music) se stal hitem, a tak není divu, že ho hrají světoznámí DJs a objevil se třeba v Gancher & Ruin Top 10 na Beatportu.

Pojem ‘crossbreed’ si přetvořil k obrazu svému a v jeho setech se spolu s prvky klasického tvrdého Drum and Bassu, nebo Neurofunku, objevují i prvky Hardcoru, Hardstylu, Happy Hardcoru, Mainstream Drum & Bassu, ale klidně i třeba K-popu, 90’s Disca nebo Dark Country.

Shmidoo je neodmyslitelné jádro Darkshire… Keep Your Core Hard!